Susret s književnicom Brankom Primorac

Autor: Snježana Baksa, 15. 12. 2016.

Našu školu je već drugi puta posjetila književnica Branka Primorac. Prvi je puta to bilo 2008. godine, a sada 14. prosinca 2016. godine.

Branka Primorac je rođena i odrasla u Zagrebu. Našim je učenicima  najpoznatija po djelima „Ljubavni slučaj mačka Joje“ i“ Maturalac“ koji se nalaze na popisu lektire za peti i sedmi razred te nastavku knjige Maturalac - Sve zbog Ane.  Upravo je tim učenicima i bio namijenjen susret. Njene knjige omiljene su i kao lektire i kao knjige za mlade općenito.  Gospođa Primorac pričala nam je o svom životu, poslu novinarke i pisanju knjiga. Učenici su sa zanimanjem pratili izlaganje te na kraju susreta postavljali pitanja o stvarima koje ih dodatno zanimaju....opširnije→

Saznali smo i da je inspiracija za knjigu „Ljubavni slučaj mačka Joje“ bio istinit događaj iz crne kronike u zagrebačkom naselju Špansko gdje se pojavilo masovno trovanje pasa i mačaka. Što se dalje događalo, u ovom zanimljivom romanu s elementima krimića, saznat ćete ako pročitate knjigu. Također se osvrnula i na knjigu „Maturalac“ i otkrila da ona zapravo nikada nije bila na maturalnom putovanju i da je inspiraciju za djelo pronašla slušajući dogodovštine s putovanja svoga sina.

Svaka nova  napisana knjiga, teško će se  moći mjeriti sa slavom koju joj je donio „Maturalac“ za koju je dobila i književnu nagradu  „Mato Lovrak“ za najbolji roman. Osim knjiga za djecu, Branka Primorac je napisala i nekoliko knjiga za odrasle. U slobodno se vrijeme  bavi fotografiranjem, uživa u mirovini, a za novinarski poziv kaže da ju je u potpunosti ispunio.  Također nam je predstavila knjigu“ Zvonka Zmaj i tri kavalira“.

Ono što javnosti baš nije poznato je to da joj je simpatija iz djetinjstva prorekla buduće zanimanje. Dok je bila djevojčica osnovnoškolske dobi, kod njezine bake stanovao je student. Često je s njom razgovarao kad bi Branka došla baki. Jednom joj je prilikom rekao da bi bila izvrsna novinarka i to je zaljubljenoj djevojčici zacrtalo životni put.
Učenici iz novinarske skupine pitali su književnicu sve što ih je zanimalo da napišu intervju.

Na kraju smo zahvalili gošći na lijepom druženju i poželjeli joj još mnogo inspiracije i dobrih knjiga.

Vidi slike u foto-galeriji!

Pripremila knjižničarka Marija Tot.