Maturalac u Krešimirovu Gradu

Autor: Snježana Baksa, 1. 7. 2017.

S nestrpljenjem i uzbuđenjem  dočekano je maturalno putovanje sedmih i osmih razreda u Šibenik. Za neke učenike bilo je to prvo dulje odvajanje od obiteljskog doma, prvo putovanje s prijateljima ili pak prvi susret s morem.

Putovanje je započelo 19.lipnja 2017. u 7,00 sati ispred škole u Macincu. Nakon kraćih zaustavljanja prvo se razgledao grad Zadar uz stručno vodstvo lokalnog vodiča (crkva svetog Donata, Forum, Narodni trg s vijećnicom, Katedrala, Morske orgulje, Pozdrav Suncu…). Nakon Zadra uslijedio je razgled Nina također uz lokalnog vodiča (spomenici knezu Branimiru i Grguru Ninskom, crkva svetog Križa, ostatci rimskog hrama…). U kasnijim poslijepodnevnim satima uslijedio je smještaj te večera u hotelu Mihovil u Šibeniku. Nakon večere realizirano je i kratko kupanje u turističkom naselju Solaris.→

20.lipnja nakon doručka u jutarnjim satima se brodom krenulo na otok Prvić gdje je posjećen Memorijalni centar Fausta Vrančića- također uz stručno vodstvo lokalnog vodiča uz prezentacije maketa izuma te kratak biografski film o Faustu Vrančiću. Nakon prijepodneva na Prviću uslijedio je ručak te poslijepodnevno kupanje u Solarisu. Nakon večere uz stručno vodstvo lokalnog vodiča razgledana je stara gradska jezgra Šibenika, grada u kojem je bio u tijeku tradicionalni Međunarodni festival djeteta.

21. lipnja nakon ranijeg doručka krenulo se prema Skradinu odakle se brodom došlo do NP Krka. Nacionalni park se razgledao pješice (Skradinski buk, prezentacija zanata), a bilo je i vremena za kratko osvježenje kupanjem. Nakon izlaska iz Nacionalnog parka autobusom se krenulo prema Dubravi gdje se nalazi Sokolarski centar. Tamo je bilo održano edukativno interaktivno predavanje o pticama grabljivicama. Neki su se ohrabrili i pomazili sovu ili nahranili sokola. Popodne je provedeno u kupanju.

22. lipnja prijepodne učenici su se pozdravili s morem te se spremili za povratak kućama. Nakon ručka krenulo se prema Karlovcu gdje je posjećen slatkovodni akvarij Aquatika. U Macinec se stiglo u kasnim večernjim satima.

Putovanje je provedeno u smijehu i veselom druženju pod budnim okom razrednica Jasmine Borko- Horvat i uvijek raspoložene vodičice Zvončice. Neke od zabilježenih trenutaka pogledajte u foto-galeriji.

Kristinka Vugrinec