Zajedno za planetu: Reciklirajmo i čuvajmo budućnost!

Autor: Josipa Strnišćak, 23. 4. 2024.

Učenici 5.E razreda područne škole Gornji Hrašćan aktivno su se uključili u aktivnosti Erasmus+ projekta „Envision, Explore, Empower, Evolve”. Ciljevi projektnih aktivnosti ujedno su i podizanje ekološke osviještenosti te održivost. Kroz kreativne i edukativne aktivnosti u sklopu nastave Geografije i Likovne kulture, učenici su obilježili Dan planeta Zemlje (22. travnja) na temu „Zajedno za planetu: Reciklirajmo i čuvajmo budućnost!“.

Više radova pogledajte u našoj FOTOGALERIJI.

Pod vodstvom učiteljice Mirne Žerjav (Likovna kultura), učenici su se timskim duhom prepustili mašti upotrebljavajući tehniku novinskog kolaža. Prikazali su „zdravu“ i „bolesnu“ Zemlju te izradili tematske plakate reciklirajući dijelove starih časopisa, letaka, postera, fotokopija i sličnih materijala koji bi bili prije ili kasnije predviđeni za otpad. Dobiveni kolaži kao rezultat izraz su njihove zabrinutosti oko zagađenja Zemlje, globalnog zatopljenja, izumiranja životinja, itd.. Na dojmljiv način poručili su da je reciklaža od velike važnosti za održivi razvoj i zaštitu okoliša te da likovno stvaralaštvo i reciklaža idu ruku pod ruku.

Nastavljajući s aktivnostima, učenici su uz pomoć učitelja Geografije Karla Kocijana pretraživali činjenice i kritički promišljali o utjecaju čovjeka na okoliš i prirodu. Koristeći SWOT analizu, analizirali su snage, slabosti, mogućnosti i prijetnje koje plastika predstavlja za okoliš. Na temelju ove analize, učenici su izradili plakate na temu Dana planeta Zemlje također koristeći otpadne tiskane materijale. SWOT analiza pomogla je učenicima u identifikaciji ključnih aspekata koji utječu na uspjeh programa recikliranja plastike u školi te kako možemo poboljšati sustav recikliranja i održivosti.

Sudjelovanje u ovim aktivnostima dalo je učenicima priliku da na kreativan i zabavan način prošire svoje znanje o zaštiti okoliša te da se aktivno uključe u rješavanje problema zagađenja. Između ostalog ponovili smo i važnost suradnje te međusobnog povezivanja u očuvanju planeta Zemlje.