MACINSKI KAJKAVCI NA SMOTRI „NAŠ MALI KAJ“

Autor: Snježana Baksa, DAVID LOVRENČIĆ, 24. 11. 2014.

Već jedanaestu godinu zaredom u OŠ Mursko Središće održana je smotra „Naš mali kaj“. Na njoj su već kao stari gosti nastupili i učenici naše škole.

Iskusni kajkavci, naši osmaši Berta, Dejan i Leon, sudjelovali su u kajkavskom kvizu pod nazivom „Smo kaj pozabili?“. Za sudjelovanje u kvizu nazvali su se „Zlevanke“.  Otkrivali su značenja kajkavskih riječi „čunek“, „gjus“, „šalaporke“ i dr. Pokazali su da nisu „pozabili“ kaj, a u tome im je pomogla  njihova mentorica, učiteljica Sandra Logožar.

Dvije petašice Tea i Ivona, članice Medijske grupe, sudjelovale su u fotografskom natječaju kojemu je ove godine zadana tema bila „Međimurski zdenci“. Svaka od sudionica predstavila se s dvije fotografije. Tea sa „Stori črečanski zdenec“ i „Tak dugo vas čakam“, a Ivona s „Polukni“ i fotografijom „Kotoč“. Njihove fotografije, kao i sve pristigle na natječaj, bile su vidljive svim posjetiteljima smotre na posebnoj izložbi. Mlade fotografkinje pripremala je učiteljica Kristinka Vugrinec.

Svoju pjesmu posvećenu  Macincu na literarnom natječaju „Zviraju reči“ pročitao je Antonio, učenik 5.a razreda. Njegova mentorica je također bila učiteljica Kristinka Vugrinec.

MACINEC

Macinec je moje selo  malo,

Doktora Ivana Novaka nam je dalo.

Škola naša tak se zove,

Vuči đake stare i nove.

Cirkvo našo saki rad ima

de se z Božekom malo pospomina.

Macinec i štreko ima.

Cugec navek pela, bilo leto ili zima.

Dok smo već pre zimi,

Kaj se mora reči?

Grejejo nas od Centrometala peči!

Imamo i Vinsko cesto

Štera vodi čez moje mesto.

Macinec je pun cvetja kak da je maj

Jer tu je cvečara Bonsai.

Sega jega, a tu je i grobje

Kam saki na krajo dojde…

Antonio Flojhar, 5.a

Nezaboravan nastup imali su glazbeni sastav „Romske duše“ pod vodstvom učitelja Gabrijela Kovačića. Renato, učenik 7.razreda, otpjevao je poznatu međimursku pjesmu „Deca, moja deca“, a na instrumentima su ga pratili Elvis, Marko, Josip i učitelj Gabrijel. Publika ih je oduševljeno pratila pljeskom, a u pjesmu se uključila i ravnateljica tamošnje škole.

Program je započeo u četvrtak, 20.studenoga u 12 sati. Prvi dio smotre učenici su proveli u različitim radionicama: dramskoj, jezičnoj i glazbenoj. Naučili su nešto novo, sklopili nova prijateljstva, a učinili i ono najvažnije- sudjelovali u njegovanju i očuvanju kajkavskoga narječja. Od 16 sati počeo je svečani program u kojem su se prvo predstavile radionice s prezentacijama svojega  rada toga dana, zatim je slijedilo čitanje literarnih uradaka pristiglih na natječaj, a nakon toga izvođenje pjesama na glazbenom natječaju.

Svi učenici bili su izuzetno zadovoljni svojim nastupom, ali i gostoprimstvom škole domaćina. Na putu kući već su se pojavile želje za ponovnim dolaskom sljedeće godine.

Pripremila Kristinka Vugrinec, učiteljica hrvatskog jezika.

Fotografije pogledajte u Foto - galeriji!