Obilježili smo Svjetski Dan Roma

Autor: Snježana Baksa, 9. 4. 2015.

Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu.►

Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Romska zastava je u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi Gyelem, gyelem ("idem, idem"). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva ˝Rom˝, što na romskom jeziku znači čovjek. Na četvrtom Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljskoj odlučeno je da se 8. travnja, dan kada je otvoren 1. Kongres u Londonu, proglasi za Svjetski dan Roma koji će se svake godine obilježavati u cijelom svijetu.

Naša se škola svake godine pridružuje obilježavanju tog dana. I ove je godine za učenike i roditelje  romske nacionalne manjine održana prigodna priredba na kojoj su sudjelovali naši najmlađi  učenici, polaznici predškolskog programa, učenici predmetne nastave i školski bend "Romske duše".

Priredbi koja je održana u naselju Parag, pridružili su se načelnik Općine Nedelišće  gospodin Darko Dania i njegova zamjenica  gospođa Ivanka Novak, učenici i djelatnici naše škole.

Fotografije se nalaze u foto-galeriji.