Nastavni dan u Črečanu

Autor: Snježana Baksa, 16. 5. 2016.

Učenici petih i šestih razreda imali su neuobičajen radni dan koji su proveli u Črečanu. Do Črečana su od škole stigli pješice. Na samom ulazu u selo učenici su saznali porijeklo imena sela Črečan te zašto se obilježava Dan Međimurske županije...→ opširnije →

Pred kapelicom sv. Križa održan je sat vjeronauka.  Vjeroučitelj Kristijan Herceg je objasnio simboliku križa ispričavši jednu zanimljivu priču te se zajedno sa svim učenicima pomolio.

Nakon toga nastava je održana u Medenom vrtu gospođe Tatjane Šardi. Učenici su saznali tko čini pčelinju zajednicu, kako se pristupa pčelama, kako se dobiva med te koja je njegova važnost za zdravlje. Osim toga, gošća je bila i gospođa koja izrađuje uporabne predmete („cekare“) od komušine. Iz Medenog se vrta nije moglo izaći prije nego se kuša slasni med.

Sat glazbene kulture i hrvatskoga jezika održan je u Društvenom domu u znaku međimurskih narodnih pjesama. Proučavali su se stihovi uz pomoć učiteljica Sandre Logožar, Jagode Vičević i Kristinke Vugrinec , a orila se i pjesma pod dirigentskom palicom učitelja Gabrijela Kovačića.

Kratka šetnja učenike je dovela do rodne kuće Josipa Vrhovskog, hrvatskog skladatelja i profesora glazbe. Igralište i parkić iskoristio se za sportska natjecanja među učenicima šestih razreda, a sve je nadgledao učitelj Alan Belko.

Posljednji dio nastave održan je na ribnjaku u Črečanu gdje su učenici petih razreda s učiteljicom Sandrom Gotal imali sat geografije u prirodi, a učenici šestih razreda sat prirode s učiteljicom Monikom Mesarić. Za kraj su se dojmovi o boravku u prirodi iskazivali crtanjem uz pomoć učiteljice Andree Matić.

Želite li saznati kako su učenici doživjeli nastavni dan na otvorenom, pročitajte njihove dojmove u nastavku.

Na terenskoj nastavi mi je bilo lijepo kad sam išla u Medeni vrt. Gospođa Tatjana Šardi nam je pokazivala pčele i pričala važne stvari o njima. Kušala sam i različite vrste meda. U Medenom vrtu je bila i jedna dobra gospođa ili baka koja je plela košarice od kukuruzovine. Htjela sam kupiti malu košaricu s mašnicom, ali nisam imala novaca. Nije ni važno. Važno je da sam zapamtila kako se to radi. U parku smo igrali graničara, a malo sam se i ljuljala. Na ribnjaku sam lovila punoglavce i crtala.

Rosana H., 6.a

Bilo mi je lijepo jer je bilo sunčano vrijeme i jer sam puno naučila. Najljepše mi je bilo u Medenom vrtu. Simpatična gospođa Tatjana nam je ispričala sve o pčelama. Naučila sam kako su one osim oprašivanja korisne i za druge stvari. Naučila sam da pčele imaju slabi vid i sluh, da je matica mama kraljica pčela, da je tata trut, a njihova djeca su radilice. Posjetili smo kuću Josipa Vrhovskog i kapelu sv. Križa. Zajedno smo imali sat glazbenog i hrvatskog. Podijelili smo se u grupe, rješavali zadatke, a na kraju smo morali otpjevati zadanu pjesmu. Nije mi baš išlo jer sam se više smijala onima koji su oko mene griješili u pjevanju.

Sabina B., 6.a

Naučila sam da se mama pčela zove matica, tata trut, a ostale pčele radilice. Bilo mi je zanimljivo kada nam je gospođa Tatjana pokazala odijelo koje treba odjenuti kada se radi s pčelama. Saznala sam da se med vadi iz saća uz pomoć vrcaljke. Bilo mi je lijepo kada nas je gospođa uvela u kuću i pokazivala nam razne stvari iz pčelarstva. Taj dan mi je bio lijep jer sam puno naučila. Osim Medenog vrta posjetili smo kuću Josipa Vrhovskog, kapelu svetog Križa i ribnjak. Terenska nastava mi je bila lijepa. Htjela bih još nekamo ići i naučiti stvari koje ne znam.

Vesna I., 6.a

U Črečanu mi se najviše svidio Medeni vrt. Naučili smo mnoge stvari o pčelama i proizvodnji meda. Gospođa Tatjana nam je pokazala vrste meda i kako se treba obući kada se pregledava košnica. Za približavanje pčelama potrebna je i dimilica kako bi stvorili dim i otjerali pčele. Saznao sam da u jednoj košnici može biti i do četrdeset tisuća pčela. Nakon svega toga napokon smo otišli igrati nogomet u park. Poslije smo otišli na ribnjak gdje smo imali prirodu i likovni.

Saša P., 6.a

Na terenskoj nastavi mi je bilo kao kod kuće, budući da tamo i živim. Najljepše mi je bilo u Medenom vrtu. Svidjelo mi se kada nam je pčelarica objašnjavala kako žive pčele, kako rade med i kako se on vadi iz saća. Na ribnjaku smo se zabavili, naučili nešto i crtali. Bili smo i pred rodnom kućom skladatelj Josipa Vrhovskog  koji je napisao himnu Črečana „Črečan selo“. Bilo je zabavno i poučno.

David M., 6.a

U Črečanu ja živim pa mi neke stvari koje smo posjetili nisu bile nove, ali su bile zanimljive. Najzanimljivije mi je bilo u Medenom vrtu jer smo vidjeli puno stvari za koje nismo znali. Gospođa pčelarica Tatjana nam je objasnila baš sve o pčelama, uzgoju pčela i proizvodnji meda. Kad ide po med ili izvidjeti situaciju, obuče zaštitni skafander. Na kraju smo i kušali nekoliko vrsta meda. Još samo posjetili rodnu kuću Josipa Vrhovskog. Tamo su cure iz 6.c pročitale nešto o njegovom životu. Kod kapelice nam je učitelj pročitao priču o križu. Bili smo na odmoru u parku gdje smo nešto pojeli i popili, a i igrali nogomet. Dan je završio na prekrasnom ribnjaku. Tamo smo rješavali zadatke, opisivali životinje i na kraju nešto crtali. Puno smo naučili, pogotovo kod gospođe pčelarice. Bilo mi je jako lijepo u mom selu.

Dino K., 6.a

Kristinka Vugrinec