Terenska nastava u Varaždinu

Autor: Snježana Baksa, 1. 6. 2016.

Učenici nižih razreda naše škole 24. i 25. svibnja posjetili su Entomološki odjel Gradskoga muzeja Varaždin.

Saznali smo mnoge zanimljivosti o kukcima, njihovim preobrazbama, staništima i mnogočemu vezanom uz ove sitne životinjice.→opširnije

Muzej je osnovao Franjo Koščec  koji je bio i njegov prvi kustos. Sam je tražio kukce i pretraživao područja na kojima bi se mogli nalaziti. U muzeju je izložen samo manji dio zbirke dok se veći dio čuva u posebnim prostorijama.

Nakon istraživanja svijeta kukaca posjetili smo Stari grad Varaždin .

Građa Muzeja koji je tu smješten  raspoređena je u nekoliko zbirki, od kojih su najznačajnije zbirke insignija, cehalija, planova, povijesnih portreta, streljačkih ciljeva, hladnog i vatrenog oružja, kovina, pokućstva, satova, stakla, keramike, tekstila, nakita, fotografija, knjiga, dokumentarne građe, varaždinskih građanskih društava i ostavština uglednih Varaždinaca. Predmeti svakodnevne uporabe i umjetnosti predstavljaju umjetničku proizvodnju i materijalnu kulturu nastalu u Hrvatskoj i okolnim europskim zemljama u razdoblju od 14. do sredine 20. stoljeća. Zbirke svjedoče o društvenom, kulturnom, političkom i gospodarskom životu Varaždina i okolice tijekom proteklih stoljeća. Vrijedna Zbirka knjiga sastoji se od fondova negdašnje pavlinske knjižnice u Lepoglavi, varaždinske gimnazijske knjižnice, knjižnice grofova Bombelles iz Opeke te varaždinske obitelji Leitner. Među njima su vrlo dragocjeni primjerci nacionalne baštine (Kajkaviana) te europske književnosti iz razdoblja od 16. do 20. stoljeća.

U travnju 2007. godine stalni postav Odjela dopunjen je muzeološkom cjelinom iz zbirki keramike, stakla i satova, a 2014. uređen je postav s prikazom mode i odijevanja u prošlosti.