FILMAŠI NA SOBOČKOM SUSRETU U ČAST TOMAŠU GORIČANCU

Autor: Snježana Baksa, 7. 11. 2016.

Osnovna škola iz Male Subotice nosi ime malo poznatog kajkavskog pjesnika Tomaša Goričanca. Njemu u čast već drugu godinu zaredom obilježava se svečanost ispunjena dramskim izvedbama na kajkavskom narječju.

Ove godine, točnije 4. studenoga,  Sobočki susret u čast Tomašu Goričancu okupio je i međimurske osnovne škole koje se bave filmom pa tako i našu školu. Medijska grupa OŠ dr. Ivana Novaka predstavila se dokumentarnim filmom "Što je čovjek bez životinja" o gospodinu Antunu Tkalčecu, stričeku Toniju, iz Gornjeg Hrašćana te spotom "Parag is the happiest". Grupu su predstavljali učenici: Tea Kovačić, Ivona Jakovljev, Fran Kirić i Patrik Herjavec iz 7.a razreda te njihova voditeljica učiteljica Kristinka Vugrinec....

Striček Toni je čovjek čije dvorište vrvi životom. Oko njega slobodno šeću i lijeću golubovi paunaši za koje kaže da su golubovi njegova djetinjstva, njuškaju pitome vijetnamske svinje, glasno viču mnogobrojne šarene papige. Bez svog psa i troje konja ne može zamisliti život jer svu ljubav koju im pruža, oni mu višestruko vraćaju. Ovaj dokumentarni film je priča o njemu, ali i svakom čovjeku koji voli životinje ili će ih tek zavoljeti.

Drugi uradak kojim smo se predstavili bio je spot "Parag is the happiest". Svi se sjećaju "Happymanije" kada se u svim većim i manjim gradovima snimao rasplesani spot na pjesmu "Happy" Pharrella Williamsa. U našoj školi  se u to vrijeme bližilo obilježavanje Dana roma  pa se Medijska grupa odlučila snimiti "Happy" spot u romskom naselju Parag. Dolazak snimateljske ekipe obradovao je i one najmlađe i one najstarije te su svi  spremno zaplesali pred kamerom. Spot je na kraju bio poklon svim učenicima i njihovim roditeljima povodom Dana Roma 2014. godine. Iako je spot nešto stariji, i sada je izazvao oduševljenje gledatelja.

Filmove svojih skupina prikazale su i : OŠ Strahoninec, OŠ Ivanovec, škola domaćin OŠ Tomaša Goričanca iz Male Subotice te Škola animiranoga filma Čakovec.  Projekcije su bile održane u vrlo dobro opremljenoj dvorani Doma kulture u Maloj Subotici. Publika je oduševljeno odgledala sve dječje filmove te ih nagradila pljeskom, što je dokaz da Međimurje može biti ponosno na svoje male filmaše. Nakon projekcija uslijedilo je druženje te su sklopljena i neka nova poznanstva, a možda i prijateljstva.

Kristinka Vugrinec