PEARLS – sprječavanje ranog napuštanja školovanja pomoću inkluzivnih strategija

Autor: Snježana Baksa, 2. 5. 2017.

Naša škola, Osnovna škola Kuršanec i Osnovna škola Orehovica  partneri su u konzorciju kojega je oformila Agencija za odgoj i obrazovanje. Zajednička potreba partnera u konzorciju je da u okviru KA1 projekta EU – Erasmus + programa , rade na stručnom osposobljavanju zaposlenika škole, s ciljem povećanja inkluzije i smanjivanjem ranog napuštanja obrazovnog sustava....→

Ciljevi projekta PEARLS (Preventing early school  leaving trough inclusive strategies) su primjena najboljih praksi kojima će se pružiti podrška školama za one učenike koji su u riziku ranog napuštanja školovanja izgradnjom mreže različitih sudionika (primjerice zajednica nacionalnih manjina, udruga, roditelja, poduzeća) te razvoj i održavanje međunarodnih  stručnih  skupova  (treninga) na kojem učitelji i stručni suradnici produbljuju  svoje kompetencije u odnosu na upravljanje različitosti među učenicima u razredima te  uče o timskom učenju , građenju i razvijanju okruženje za učenje u svojoj školi.

U sklopu projekta održano je stručno usavršavanje učitelja u Budimpešti od 24. do 30. travnja 2017. godine. U projektu su sudjelovale škole iz Njemačke, Rumunjske, Mađarske i Turske. Razmjenom iskustava i mišljenja pojačala  se međunarodna suradnja škola partnera. Namjera im je bila pospješiti provođenje mjera iz Akcijskog plana za provedbu nacionalne strategije za uključivanje Roma  uz stručno usavršavanje učitelja i stručnih suradnika u osnovnim školama raditi i na stručnom osposobljavanju romskih pomagača s ciljem podizanja kvalitete i učinkovitosti obrazovanja djece pripadnika romske nacionalne manjine.

Našu školu predstavljale su   Simona Borko ,  Vesna Perhoč i Snježana Baksa  , Osnovnu školu Kuršanec Koraljka Bendelja, Tamara Kronast i Jasminka Poljanec ,  Osnovnu školu Orehovica Tanja Oreški, Adela Tompoš i Senija Zadravec-Kermek. One su u  suradnji sa sudionicima iz zemalja partnera  kroz predavanja, radionice, upoznavanja s primjerima dobre prakse iz škola zemalja učesnica projekta te  razmjenom iskustva iz područja odgoja i obrazovanja, učvrstile  nove spoznaje u prihvaćanju različitosti kurikuluma različitih kultura.

Rezultati rada radnih skupina zemalja partnera biti će objedinjeni  u radne materijale koji će se primjenjivati u obrazovnim institucijama koje pohađaju pripadnici socijalno ranjivih skupina.

Po završetku projekta sudionici su dobili certifikat 'Europass Mobility'.

Više o samom projektu možete pročitati na stranicama AZOO ,

The ERASMUS+ project PEARLS ,

Humanistischer Pressedienst,

artemizzio.hu i

Losconi primary school, Hungary .