Vidjeti more (prvi put) – Neprocjenjivo!

Autor: Snježana Baksa, 19. 5. 2017.

Učenici petih, šestih i 7.b razreda sa svojim su razrednicama u utorak 16. svibnja bili su na nezaboravnom izletu. Posjetili su krajeve po mnogo čemu različite od našeg.

Krenuvši u rano jutro, nestrpljivi i uzbuđeni, u svojim su glavicama bilježili slike i upijali vodičeve riječi tijekom puta. Prva postaja bila je restoran Marche uz autocestu gdje su odmotali svoje zavežljaje i okrijepili se. Nakon tri i pol sata vožnje stigli su na prvo odredište – Fužine, mjesto u Gorskom kotaru. Vozeći se cestom uz umjetno jezero Bajer, koje je zbog premalo padalina bilo napola isušeno, stali su kod špilje „Vrelo“. U dvije grupe prošetali su špiljom na samo 8⁰C, ali bogatiji za jedno novo iskustvo te s proširenim znanjem iz geografije. →...

Nakon razgleda krenuli su put Hrvatskoga primorja, a prva destinacija bila je Trsat, svetište i dio grada smješten na brijegu ponad Rijeke. Osim razgleda crkve i kapelica uživali su i u prekrsanom pogledu na grad Rijeku te na njenu obalu. Uslijedio je posjet Astronomskom centru koji obuhvaća zvjezdarnicu i planetarij. Tamo su u atraktivnom ambijentu pogledali film „Put na Mjesec zauvijek“, prema vlastitom izboru, a sudjelovali su i u kvizu gdje su pokazali pozamašno znanje o našoj galaksiji.  Posjetili su i Prirodoslovni muzej u Rijeci, regionalni muzej riječkog područja. Uz stručno vodstvo ponovili su gradivo iz prirode, ali saznali i puno novog o prirodnoj baštini, rijetkim i zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama.

Nakon brojnih obrazovnih sadržaja došlo je vrijeme za predah i zalogaj, a taj dio nije mogao proći bez nezaobilaznog McDonald′s restarana. Pojeli su se desetci hamburgera, kilogrami pomfrita i brdo sladoleda. Siti i zadovoljni krenuli su dalje, neki ni ne sluteći kamo. Stigli su u Opatiju, na samu njenu obalu. Većini je ovo bio prvi susret s morem pa oduševljenju nije bilo kraja. Neki nisu odoljeli iskušenju te su završili u moru. Uživali su jako, ali kratko. Došlo je vrijeme polaska pa su se pomiješanih osjećaja i puni dojmova vratili kući s nadom da će se uskoro ponovo ukazati prilika za ovakvim doživljajima.

Sandra Logožar