PROJEKT PREDŠKOLE

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 13. 10. 2010.

U službenom posjetu Međimurskoj županiji u utorak, 12. listopada su boravili saborski zastupnik Nazif Memedi, predstojnik Ureda za nacionalne manjine RH Branko Sočanec te ravnatelj Uprave za nacionalne manjine Mirko Marković. Posjetili su i našu školu, koja od 15. rujna provodi program predškole za 32 romske i 10 hrvatske djece. Cilj njihova posjeta bio je upoznavanje s aktivnostima vezanim uz projekt Predškole za djecu romske nacionalne manjine.

Osim u našoj školi, program predškole provodi se i u OŠ "Vladimir Nazor" Pribislavec, OŠ Orehovica, te OŠ "Tomaša Goričanca" Mala Subotica. Rad se odvija u sedam grupa, a projekt traje do kraja ove školske godine. Uključeno je 120 djece koja će sljedeće godine krenuti u prvi razred.

Saborski zastupnik Mehmedi naglasio je da podržava poboljšanje uvjeta života Roma, a ovaj projekt usmjeren je direktno prema tome. Osobno ne podržavam rad predškola u kućama, rekao je Memedi, već sam da se obrazovanje obavlja u institucijama. Branko Sočanec pak je istaknuo da se u integraciji Roma u društvo mnogo radi te da je stanje u Hrvatskoj bolje nego u nekim zemljama Europske unije.

No, pred nama je još mnogo posla, no Ured će i dalje podržavati dobre projekte poput ovog. Mirko Marković pak je naglasio da je veoma važno da se što veći broj djece uključi u predškolu kako bi spremni sjeli u školske klupe. Marković je pohvalio projekt kao i suradnju koju ima sa zamjenikom župana Matijom Posavcem i županijskim službama.

Cijeli projekt za 2010. godinu stoji 900 tisuća kuna, a u jednakom omjeru financiraju ga Međimurska županija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (300 tisuća), te Ured za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske (150 tisuća).

Izvor: www.emedjimurje.hr