MEDIJSKOJ GRUPI PRVA NAGRADA ZA DOKUMENTARNI FILM

Autor: Josipa Strnišćak, 10. 10. 2023.

Dvije filmske manifestacije odvijale su se od 5. do 8. listopada u Zagrebu: 61. Revija filmskog stvaralaštva djece i 11. Smotra hrvatskog školskog filma, a u objema je sudjelovala Medijska grupa OŠ dr. Ivana Novaka Macinec s dokumentarnim filmom „(Ne) vjerujem“.

U stvaranju filma „(Ne) vjerujem“ radilo je više učenika, a to su: Karla Balog (8. b), Vinko Borko (6.c), Lena Branilović (6. c), Nives Ignac (8. b), Tamara Ignac (8. b), Viktorija Ignac (8. b), Vlatka Ignac (8. b), Denis Jambrović (6. c), Karlo Novak (6. c), Mirsada Oršoš (8. b), Nina Oršuš (8. b), Loris Posavec (6. c) i Lena Trupković (6. c) s voditeljicama Andreom Matić i Kristinkom Vugrinec. Film je sniman u romskom naselju Parag i obrađuje temu praznovjerja.

Svečano otvaranje ove dvostruke manifestacije bilo je u Narodnom sveučilištu Dubrava dok su se projekcije dječjih filmova u naredna dva dana prikazivale u kinu Kinoteka. Svečano zatvaranje uz proglašenje pobjednika Revije bilo je u Akademiji dramskih umjetnosti.

Na Reviju su pristigla ukupno 322 filma te su od njih odabrana i prikazana 73 u šest kategorija, dok je za Smotru odabrano 26 osnovnoškolskih i 12 srednjoškolskih od ukupno prijavljenih 223 filma. Medijsku grupu predstavljala je učenica Nina Oršuš u pratnji učiteljice Kristinke Vugrinec.

Velika je čast bila sudjelovati na Smotri za koju su filmove odabrali: montažer Slaven Zečević, voditeljica Škole animiranoga filma Čakovec Jasminka Bijelić-Ljubić, prof. Ivana Ivančić Medved iz Agencije za odgoj i obrazovanje, redatelj Neven Hitrec, filmski snimatelj i redatelj Silvestar Kolbas te redatelj Istvan Filakovity.

Ni ovoga puta na Reviji nisu izostale nagrade, a macinski filmaši osvojili su ih čak dvije: 3. nagradu dječjeg žirija i 1. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda za dokumentarni film. Stručni ocjenjivački sud bio je u sastavu: novinarka Maja Flego, redatelj i animator Simon Bogojević Narath i redatelj Ivan Sikavica. Ocjenjivački sud djece činili su učenici škola domaćina: OŠ Marije Jurić Zagorke Zagreb, OŠ dr. Ante Starčevića Zagreb i polaznici Škole crtanog filma Dubrava.

Četiri dana protekla su u gledanju izvrsnih dječjih filmova svih rodova, druženju i upoznavanju glavnoga grada, a osvojene nagrade dokaz su izvrsnoga rada Medijske grupe. Nagrađeni film „(Ne) vjerujem“ možete pogledati u nastavku.