HALLOWEEN - NOĆ VJEŠTICA

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 31. 10. 2010.

Halloween ili Noć vještica (noć s 31. listopada na 1. studenog) je praznik koji se najviše slavi u Americi, ali pod utjecajem američke filmografije postaje sve više prihvaćen i u ostatku svijeta pa tako i kod nas.

Budući da je Noć vještica dio engleske kulture, učenici ju kao nastavnu jedinicu obrađuju na satima engleskog jezika. Tada razgovaraju i pišu sastave i pjesme na tu temu te rješavaju pitalice, zadatke i igraju igre karakteristične za Halloween.

Glavni simbol Noći vještica su bundeve, ali i sve ono što može uplašiti ljude, maske i simboli koji se kod nas tradicionalno koriste za maškare.

Lampioni koji se rade od velikih narančastih bundeva spajaju simboliku vatre, hrane i maske. Njih je lako izraditi. Dovoljno je izdubiti bundevu, te staviti u nju svijeću ili električnu žarulju.

Velika zasluga za proširenje proslave Noći vještica pripisuje se redatelju John Carpenter koji je snimio horor na tu tematiku.

Riječ Halloween u našem jeziku nije doslovno prevedena. Doslovan prijevod engleskog korijena naziva Halloween (All Hallows Eve) značila bi večer prije Dana svih svetih/mrtvih.

Noć vještica vuče korijene iz drevnog pretkršćanskog keltskog festivala mrtvih. Prema keltskom kalendaru, 1. studeni označavao je početak zime, početak nove godine, te početak i kraj životnog ciklusa.

Kelti su vjerovali da na ovaj dan duše pokojnika prelaze na drugi svijet. Tu noć Kelti su palili vatre kako bi pomogli zalutalim dušama u pronalasku puta, te kako bi umirili duhove i vještice tu noć su iznosili darove u obliku hrane i pića. Nakon dolaska kršćanstva slavljenje keltske Nove godine i njihovi izvorni običaji su se nešto izmijenili, ali se zadržala tradicija proslave Noći vještica.

Kod nas još ne postoji navika proslave ovog praznika, ali ćete uvijek pronaći pokoji party, horor na televiziji ili bundevama ukrašen izlog.