ETWINNING I COMENIUS PROJEKTI

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 13. 11. 2010.

Na poziv Agencije za mobilnost i programe EU predstavnici naše škole (ravnateljica Božena Dogša, prof., učitelj Alan Belak, prof. te učiteljica Lidija Branilović, prof.) prisustvovali su Svečanoj te Međunarodnoj tematskoj konferenciji za programe EU povodom pristupanja RH kao punopravnog člana u Programu za cjeloživotno učenje i programu Mladi na djelu 10. i 11. studenog 2010. godine u zagrebačkom hotelu Westin.

Konferencija je bila namijenjena prvenstveno sadašnji i budućim korisnicima sa ciljem naglašavanja važnosti kvalitete projekata te pružanja mogućnosti za razmjene iskustava, dobrih praksi, ideja za početak suradnji itd.

O projektima koje priprema naša škola čuti ćete uskoro, uz napomenu kako će u njima neizostavno sudjelovati - učenici!

AGENCIJA ZA MOBILNOST I PROGRAME EU

Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih. AMPEU je osnovana u listopadu 2007. stupanjem na snagu Zakona o Agenciji za mobilnost i programe Europske unije (NN 107/07).

Misija Agencije za mobilnost i programe EU uključuje pružanje međunarodnih prilika za učenje što većem broju hrvatskih građana u bilo kojem razdoblju njihovog života, tako promičući ideju cjeloživotnog učenja kao glavnog pogona napretka. Iz tog razloga Agencija kontinuirano objavljuje natječaje za sudjelovanje u navedenim programima, informira javnost o aktivnostima programa, pruža potporu prilikom mobilnosti, savjetuje potencijalne korisnike, izvršava odabir pristiglih prijava te dodjeljuje novčana sredstva za realizaciju odabranih projekata. Agencija također nadzire provedbu projekata te prati regularnost trošenja dodijeljenih financijskih sredstava.

Agencija kontinuirano surađuje s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvom obitelji, branitelja i obiteljske solidarnosti, Europskom komisijom, te ostalim institucijama koje se bave cjeloživotnim učenjem, pitanjima mladih te mobilnošću istraživača.

COMENIUS PROGRAM

Ciljevi Comenius programa

Poboljšati kvalitetu mobilnosti i povećati broj mobilnosti učenika, nastavnika i nenastavnog osoblja u Europi.

Poboljšati kvalitetu partnerstava i povećati broj partnerstava europskih škola, kako bi se u zajedničke obrazovne aktivnosti u razdoblju trajanja Programa za cjeloživotno učenje uključilo 3 milijuna učenika.

Potaknuti učenje stranih jezika.

Potaknuti razvoj inovativnih sadržaja, usluga, pedagoških metoda i pristupa za cjeloživotno učenje, koji se baziraju na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama.

Unaprijediti kvalitetu obrazovanja nastavnika i uvesti europsku dimenziju u obrazovanje nastavnika.

Potaknuti poboljšanja u pedagoškim pristupima i upravljanju školama.

Tko sve može sudjelovati?

U Comeniusu mogu sudjelovati ustanove (vrtići, osnovne i srednje škole, udruge, neprofitne organizacije, lokalna i regionalna tijela, istraživački centri uključeni u opće obrazovanje) i pojedinci (djeca predškolske dobi, učenici, odgajatelji, nastavnici, ravnatelji, nenastavno osoblje, istraživači, stručnjaci u obrazovanju, studenti viših godina studija nastavnog smjera, nastavnici koji još nisu stekli iskustvo rada u nastavi, nezaposleni nastavnici, kao i oni koji se vraćaju radu u nastavi).