VOLONTIRANJE – STARIJE OSOBE OKO NAS

Autor: Snježana Baksa, 30. 1. 2013.

Volontiranje je dobrovoljna aktivnost koja se poduzima slobodnom voljom pojedinca te osobnim izborom i motivacijom; bez želje za financijskom dobiti; u organiziranom okruženju (unutar nevladinih udruga, volonterskih centara, manje ili više organiziranih neformalnih skupina); u želji da se pomogne drugim osobama i društvu u cjelini, pridonoseći zajedničkim vrijednostima, bez osobnih interesa (iako je volontiranje od jednake koristi i samoj osobi koja volontira).

Učenici drugih razreda i njihovi učitelji i učiteljice tijekom školske godine 2012./2013. provode projekt VOLONTIRANJE – STARIJE OSOBE OKO NAS čije vam ciljeve i zadatke donosimo u  nastavku, a pročitajte  i što su mladi volonteri 2.a razreda napisali o posjeti gospođi Ljubici Bratković . Ona ima veliku obitelj koja je voli i posjećuje, ali živi sama. Jako voli djecu i rado priča priče o svom životu.

RAZREDNI PROJEKT 2.a, 2b, 2.c, 2.d RAZREDA

VOLONTIRANJE – STARIJE OSOBE OKO NAS

CILJ PROJEKTA

Kroz volontiranje promijeniti svijest o sebi  i svojim doprinosom unijeti pozitivne promijene u zajednicu u kojoj živimo.

ZADACI PROJEKTA

Naučiti što je volontiranje i kako mi možemo volontirati.

Istražiti i upoznati starije osobe koje žive u našoj zajednici, a kojima je potrebna pomoć.

Kako mi možemo pomoći? –istraživanje, rasprava, izrada plakata, brošura( uključiti roditelje )

Terenski rad – pomažemo starijim osobama

Čineći dobra djela u okolini u kojoj živimo stvaramo bolji svijet.

NOSITELJI PROJEKTA

Učenici 2.a, 2.b, 2.c, 2.d razreda i učitelji:Ines Lesar, Jasna Murković, Vesna Perhoč, Zvonimir Sabol

VRIJEME OSTVARIVANJA:

Tijekom školske godine 2012./2013.

NAČIN OBRADE TEMA:

-           upoznavanjem s projektom i zadacima projekta

-           spoznati što znači volontirati i kako se provodi volontiranje

-           prikupljanje podataka na terenu

-           izrada plakata i brošura

-           volontiramo – pomažemo starijim osobama oko nas- rad na terenu

PREDSTAVLJANE PROJEKTA

VODITELJI PROJEKTA : Ines Lesar, Jasna Murković, Vesna Perhoč, Zvonimir Sabol

Učenici su imali zadatak da provedu anketu u svom mjestu i odgovore na sljedeća pitanja:

1. Što je volonterski ured i čime se bavi?

2. Istražiti ima li u mojem mjestu volontera i kome pomažu.

Volonterski ured bavi se pomaganjem i pružanjem pomoći svima kojima je ona potrebna. Volonterski uredi imaju glavni cilj promicati volontiranje i na taj način pomoći mladima i nezaposlenima da usavrše svoja znanja i vještine, a možda i nađu zaposlenje.

U Trnovcu je volonter moja baka koja pomaže ljudima oboljelima od multiple skleroze preko udruge u Čakovcu. Pomaže im u rješavanju njihovih problema.

Tin Rašić

Kod bake Ljubice mi je bilo lijepo. Išli smo: Dolores, David, Katja, Bruno, Sebastijan, učiteljica Ines, učiteljica Klaudija i ja. Baka Ljubica nam je dala kekse, bombone i čips.Slikali smo se s bakom Ljubicom i malo smo razgledali kuću. Baka nam je rekla da ima 11 unuka i 14 praunuka. Nosili smo joj mali poklon jer smo je htjeli razveseliti za Božić.

Lea

Bilo mi je lijepo kad smo kod bake Ljubice dobili bombone, kekse i čips.Pokazala nam je svoju sobu i lijepe slike u njoj.  Pričala nam je priče iz svog života. Ima lijepu kuću. Igrali smo se i vani na dvorištu.  Sebastijan

Kad smo išli k baki Ljubici, počastila nas je i pričala priče o svom životu i svojoj djeci.  Pokazala nam je svoje starinske ormare, krevet i drugo.

Bruno