Dan zaljubljenih ili Dan Sv. Valentina 14. veljače - VALENTINOVO

Autor: Snježana Baksa, 13. 2. 2013.

Početak obilježavanja današnjeg Valentina potječe daleko u povijest staroga Rima.

Priča kaže kako je Valentin bio vrlo poštovan svećenik koji je živio u trećem stoljeću u Rimskom Carstvu. Tada je na vlasti bio car  Claudius II, koji je zaključio da su neoženjeni muškarci puno bolji vojnici od onih koji imaju supruge i djecu, jer je držao da se vojnici (kao oženjeni ili zaručeni muškarci) neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima. Stoga je zabranio da se mladi muškarci žene.

Svećenik Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati ceremonije vjenčanja svih mladih parova koji su to željeli. Kada je car otkrio što je Valentin učinio, naredio je da ga se pogubi. Valentin je pogubljen na dan 14. veljače (večer uoči rimskog proljetnog blagdana Luperkalije). Nedugo nakon njegove smrti narod ga je proglasio svecem pa kada se u Rimu učvrstilo kršćanstvo, svećenstvo je odlučilo spojiti blagdan Luperkalije i smrt Svetog Valentina u jedan.

Papa Gelasius je godine 496. proglasio 14. veljače danom Sv. Valentina  zaštitnika zaljubljenih.

Prema jednoj legendi, Valentin je bio taj koji je poslao prvu Valentinsku poruku. Naime, legenda kaže da se Valentin u vrijeme kada je bio u zatvoru zaljubio u mladu djevojku koja ga je posjećivala, a koja je možda bila kćer jednog od tamničara. Navodno je prije svoje smrti ovoj djevojci napisao pismo koje je potpisao „od tvoga Valentina“ što je izraz koji se danas često upisuje na Valentinovske čestitke.

Valentinovo se kao praznik ljubavi i zaljubljenih slavi najmanje od 14. stoljeća.

Danas je Valentinovo  dan posvećen izražavanju ljubavi, bilo voljenoj osobi ili dragom prijatelju, djetetu ili majci. Svakako nije potrebno trošiti ogromne novce kako biste  nekome pokazali da Vam je do njega stalo.

Tako su učenici 1.a  razreda  na radionici  povodom  Valentinova izrađivali graničnike u knjižnici. Na njima su  lijepili ljubavne poruke  koje su ukrašavali  svaki  na svoj način u  ljubavnom stilu. Bila su to srčeka, ptičice  i cvjetići pojedinačno i u paru.Njihovi će radovi na Dan Valentinova završiti u rukama najmilijih.

Knjižničarka: Marija Tot