Za lijepe i zdrave zube

Autor: Snježana Baksa, 17. 5. 2013.

Danas je predavanje o tome kako treba brinuti o zubima održao dr.dent.med.Ivo Lucić

Naglasio je da djecu treba od najranije dobi učiti da je briga o zubima vrlo bitna, te da ih je potrebno njegovati.  Dobra dentala higijena vrlo je bitna za zdravlje zubi  jer prevenira bolesti desni, karijes i loš zadah.

U nastavku pročitajte  nekoliko savjeta dr. Lucića koje bismo  trebali primjenjivati svaki dan te na taj način voditi brigu o našim zubima.

Četkanje zubi četkicom

Četkajte zube najmanje dva puta dnevno ili ako je moguće nakon svakog jela. Upotrebljavajte pastu za zube sa fluoridom, jer je baš on zadužen za suzbijanje karijesa i ostalih neugodnih bolesti zubnog mesa i desni. Svakako perite zube ujutro i navečer prije spavanja a ako ste u mogućnosti nakon svakog obroka. Uvijek upotrebljavajte srednje tvrdu ili mekanu  četkicu , te uvijek četkajte unutarnju i vanjsku površinu zubi.

Prehrana i karijes

Prehrana je također vrlo važan čimbenik u održavanju zubi zdravima. Izbjegavajte slatkiše i suviše  slatku hranu. Previše šećera nije dobro za zube jer uzrokuje karijes. Umjesto slatkiša uzmite neko voće ili nemasni jogurt.

Posjet stomatologu

Posjećujte stomatologa redovito, kontrole su bitne kako bi na početku moguće bolesti mogli reagirati. Barem svakih šest mjeseci posjećujte zubara bez obzira da li primjećujete neke promjene na zubima ili ne. Stomatolog  može profesionalno očistiti zube.