ŠPANCIRFEST

Autor: LIDIJA BRANILOVIĆ, 11. 8. 2010.

Budući da naši dragi susjedi svake godine priređuju iznimno posjećenu i jako ugodnu manifestaciju "Špancirfest" koju, sigurna sam, obilaze i mnogi od vas, odlučili smo staviti podsjetnik za te dane kao i nekoliko riječi o programu, ali i web adrese na kojima ćete naći još više informacija o svemu što vas zanima!

Nadam se da ćete svakako posjetiti Varaždin i ove godine!

Špancirfest - festival dobrih emocija

U Varaždinu će se od 20. do 29. kolovoza 2010. godine, po dvanaesti put održati Špancirfest – festival dobrih emocija. Ovogodišnji Špancirfest nudi deset dana veselja, glazbe, teatra, uličnih zabavljača te svih ostalih velikih i malih životnih radosti. I ove godine je kreiran bogat, zabavan i svjež program, koji zadržava kontinuit kvalitete, raznovrsnosti, zabave i veselja.

Glazbeni program

Glazbeni program Špancirfesta obilježen je stilskim profiliranjem triju pozornica u povijesnoj gradskoj jezgri te Špancirfest pretvara u tri glazbena festivala u jednome: world music i crossover uz prstohvat rocka na Stančićevom trgu, pop i rock zvijezde na Starome gradu te evergreeni i laganije note na Trgu kralja Tomislava. Uz to tu su i ulice i trgovi Varaždina, koje će popuniti ulični svirači različitih stilova i profila čime se dodaje i četvrta glazbena dimenzija.

Kreativfest

Pokrenut je prije tri godine, u želji da posjetitelji Špancirfesta sudjeluju u stvaranju programa te da se uključe u kreativne radionice na kojima će stvarati mala umjetnička dijela; mala za umjetnost ali velika za dobre emocije koje daju posebnu živost Festivalu. Uključuje glazbenu igraonicu za sve uzraste, u kojoj će sudionici izrađivati glazbala od papira, gline i drva te svirati na njima. U lutkarskoj radionici će se izrađivati maske od papira, lutke te će se održavati lutkarske predstave. Radionica “Kufer snova” poziva na igru i zabavu te oživljavanje svojih snova. Glazbena klinika - Glazba živi u Varaždinu - sudionici Klinike, pod vodstvom docenata iz četiriju zemalja moći će upoznati  tajne čak šest  različitih instrumenata. Klinika će kulminirati s dva koncerta - polaznika i docenata. Prijava za pohađanje Glazbene klinike može se pronaći ovdje.

Varaždinska kuća i ove će godine okupiti studente likovnih akademija iz Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka, koji će pod mentorskim vođenjem slikati grad. Proširenjem sudionika započinje  priča Likovnog kampa srednjeeuropskih zemalja u 2011. godini. U radionici produkt dizajna studenti Studija za dizajn Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu tijekom Špancirfesta će stvarati zanimljive instalacije od recikliranog materijala te prezentirati svoja gotova, prošlogodišnja rješenja.

Pan ulica fest

Ulice i trgovi grada njihove su pozornice, a vještinom pokreta mogu iznenaditi, zainteresirati, nasmijati i zabaviti.

Špancirfest 2010 imati će i bogati popratni program - izložbe u Gradskom muzeju, likovnoj galeriji “Zlatni ajngel”, susreti gradskih povijesnih postrojbi, prezentacije, lutkarske ulične predstave, Varaždinski plac, Varaždinski modni dizajn, festivalska televizija i radio, a posebno se ističe osvježeno lice najsimpatičnije ulice Varaždina – Uske ulice.

Kratak pregled Špancifesta 2010. :

Izvođači iz 15 zemalja (Europa i Argentina)

230 programa u trajanju od 255 sati

145 izlagača

6 predstava u sklopu “Komedija festa”, 8 predstava “Hlapec festa” i 8 predstava uličnih lutkarskih kazališta

38 programa uličnih performansa u sklopu “PAN ulica festa”

Više na www.varazdin.hr i www.spancirfest.hr