Projekt: "Hraniti se zdravo"

Autor: Snježana Baksa, 20. 11. 2013.

U  ovogodišnji projekt „Hraniti se zdravo“  koji provodimo  za učenike nižih razreda naše škole, kao vanjski suradnik,  uključio se i dr. Branko Vrčić koji će tijekom nastavne godine održati nekoliko edukacijskih predavanja i radionica za roditelje.

Prvi sastanak  održan je 19. 11. ove godine na kojemu je dr. Vrčić  govorio o važnosti izbalansirane prehrane  za pravilan rast i razvoj djece školske dobi.

U nastavku pročitajte preporuke dr. Vrčića o tome kako roditelji mogu utjecati na pravilnu i uravnoteženu prehranu svoje djece.

Nekoliko savjeta roditeljima

- Pokušajte osigurati da djeca uživaju u što raznovrsnijoj hrani

- Organizmu treba osigurati više od 40 vitamina!

- Potičite djecu da isprobaju nove okuse i to u društvu obitelji ili prijatelja!

- Doručak je vrlo važan ne dopustite da ga djeca preskaču!

- Pravilan doručak treba se sastojati od složenih ugljikohidrata, mlijeka i mliječnih proizvoda te voća!

- Osnova prehrane neka budu složeni ugljikohidrati!

- Tjestenina, kruh, voće i povrće neka budu zastupljeni u svakom obroku.

- Otprilike polovica ukupnoga dnevnoga energetskog unosa treba potjecati iz ove skupine!

- Oprezno s mastima, i to pogotovo onima koje sadrže zasićene i transmasne kiseline!

- Pazite na međuobroke!

- Voće i/ili povrće treba biti uključeno u svaki međuobrok

- Vodite računa da dijete pije dovoljno tekućine!

- Polovica dječjeg tijela sastoji se od vode i zato su djeca vrlo osjetljiva na gubitak tekućine.

- Nudite djeci vodu, mlijeko i nezaslađene prirodne sokove!

Priloženi dokumenti:
dr._Vrcic.jpg (125.43 KB)