DAN ŠUMA I DAN VODA

Autor: Snježana Baksa, 21. 3. 2014.

Macinec je malo selo na samom prijelazu međimurske ravnice prema pitomim,zelenim brežuljcima. Kroz njega protječe potok Trnava koji izvire sjeverozapadno,u blizini sela Prekopa.U svom toku prema Čakovcu i dalje,prema Goričanu, gdje se ulijeva u rijeku Muru, Trnava sakuplja vodu s brojnih izvora i potočića.

Zapadno od sela,u grabovom šumarku, u Trnavu se ulijeva voda iz malog izvora koji u tankom mlazu vijuga niz brežuljak. Izvor je čist, a do njega vodi vijugava, uska stazica.Kroz granje agacija i graba probija se toplo proljetno sunce i obasjava prve proljetnice.Čuje se pjev ptica, zuje kukci, a može se vidjeti i pokoja srna ili zec. Prava milina za oči i uši, odmor za dušu.

I sve bi bilo dobro da, samo malo dalje, nema nekoliko hrpa smeća koje se već godinama tu nakuplja i narušava ljepotu potoka i šume. Premda postoji upozorenje da je odlaganje otpada zabranjeno, čini se da neki to ne poštuju.

Mi, učenici 4.a razreda OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, molimo sve koji imaju utjecaja da se pobrinu da se potok i šuma očiste. Rado ćemo i mi pomoći jer volimo prošetati šumarkom, a usput možemo i puno toga naučiti o vodama, biljkama i životinjama svoga zavičaja. Molimo i one koji bacaju smeće u šumu i potok, da to više ne čine.

Čuvajmo zajedno ljepote svoga zavičaja!

Povodom 21. ožujka, Svjetskog dana šuma i 22. ožujka Svjetskog dana voda, istražili i fotografirali :

učenici 4.a  i učiteljica Tanja Sertić

Ostale fotografije u foto-galeriji.