Izlet u Trakošćan

Autor: Snježana Baksa, 17. 6. 2014.

11.lipnja učenici od prvog do četvrtog razreda krenuli su na izlet u Friščićev mlin i Trakošćan.

U mlinu smo vidjeli kako se melju žitarice, te sami pokušali biti mlinari. Naučili smo ponešto i o vrstama žitarica od kojih se može napraviti kruh.

Potom smo krenuli prema Trakošćanu.

Odmah po dolasku okrijepili smo se sendvičima i sokovima iz ruksaka. Da obnovimo energiju.

Uspješno smo svladali uspon, pa  se odmorili na klupicama ispred dvorca.

Kroz dvorac nas je poveo vodič uz čije priče smo putovali kroz prošlost. Vidjeli smo kako su ljudi nekada živjeli i kako su se zabavljali. Dječake se najviše dojmilo oružje i oružarnica, a djevojčice su bile oduševljene slikama. Uz to smo naučili da je Hrvatsko zagorje poznato  po svojim dvorcima, poput najposjećenijeg Trakošćana.

Trakošćan se nalazi nedaleko od mjesta Bednja i slovenske granice, a nastao je  u 13. stoljeću kao obrambena utvrda. Njegovi najpoznatiji vlasnici bili su grofovi Celjski i obitelj Drašković, koja ga je sredinom 19. stoljeća uredila u stilu kakvom ga i danas poznamo - kao romantični neogotički dvorac s prepoznatljivim središnjim tornjem smješten uz istoimeno jezero. Dvorac je posljednjih desetljeća uređen kao muzej, a u njegovoj neposrednoj blizini nalazi se park - šuma.

Dan je bio sunčan i topao, pa smo mogli uživati u ljepotama prirode.