U Macincu danas živi oko 620 stanovnika. Tu se od 1. do 7. stoljeća razvilo rimsko uporište Maxentia, a slijedeći pisani spomen tog sela je 1077. godine kada se zvalo Maksencija. Kao i Dunjkovec, mjesto svoj razvoj može zahvaliti najstarijoj hrvatskoj željezničkoj pruzi koja je tuda prolazila još 1860. godine.

Ovo je iznimno zanimljivo područje iz više razloga, a najvažnijom smatramo njegovu povijest jer je ona snažan mamac u vjerskom turizmu. Naime, U Macincu su 1334. godine crkvu svetog Martina držali templari. Tijekom 1475. godine sagrađena je gotička kapela od koje su danas sačuvane konzole s datacijom, a sama kapela prerasla je u veću pseudogotičku crkvu.

Crkva kakva je u Macincu danas – crkva Pohođenja Blažene Djevice Marije gradila se od 1878. do 1881. godine i danas nije samo religijsko središte već i vrijedan kulturi spomenik.

Konzervatorski odjel Uprave za zaštitu kulturne baštine RH iz Varaždina restaurira vrijedne vitraje s prozora crkve, a bit će obnovljena glavna i južna vrata objekta, kameni pragovi, drveno stepenište i krov.

Koncem XVIII. stoljeća Macinec je bio sjedište samostalne kapelanije, rekli bismo današnje Općine. S početkom XIX. stoljeća, točnije 1818. godine, sjedište je i samostalne župe Pohođenja Blažene Djevice Marije, a do tada je bio u sastavu župe Nedelišće. Tu je osnovan poznati pjevački mješoviti zbor 1913. godine čiji je utemeljitelj župnik Ignacije Lipnjak.

Tu je 1884. godine rođen najistaknutiji borac za hrvatsku nacionalnu ideju u Međimurju dr. Ivan Novak, organizator vojnog pohoda hrvatske vojske za oslobođenje od Mađara i priključenje Matici zemlji 24. prosinca 1918. godine. Organizirao je cjelokupni gospodarsko-politički život u Međimurju obzirom je bio prvim građanskim povjerenikom za Međimurje. Macinec je dao i Franju Glogovca rođenog 1881. godine, pričuvnog natporučnika koji je zapovijedao Međimurskim dobrovoljačkim bataljunom u akcijama oslobađanja Međimurja. Tu je utemeljena mjesna čitaonica 1920. godine.

Najstarije društvo u Macincu je Dobrovoljno vatrogasno društvo utemeljeno 1922. godine . Nogometni klub Macinec osnovan je 1973. U selu je i Sportski dom izgrađen 1986. Žene su vrlo aktivne pa su se okupile u Društvu žena Macinec koje je organizator dobrog dijela manifestacija u selu. I lovci imaju svoje sjedište ovdje. Smatra ih se važnim čimbenikom u očuvanju okoliša i zaštiti divljači, a djeluju kao Lovačko društvo Srnjak. Dan mjesta slavi se 15. kolovoza kad i svetkovina Velike Gospe.

Osvrnimo se još malo na povijesna zbivanja koja Macinec čine središtem brojnih važnih društvenih kretanja. Tu je 1857. djelovala Pučka škola, a prva školska zgrada izgrađena je dvije godine kasnije. Od 1901. godine tu su radile sestre milosrdnice iz Zagreba.

Školu su 1928. polazila djeca iz Trnovca, Gornjeg Hrašćana, Macinca i Črečana. U školskoj godini 1956./57. škola je postala osmogodišnja i imala je čak sedam odjeljenja. Nova školska zgrada u kojoj osnovna škola i danas djeluje izgrađena je 1989. godine. 23. prosinca 2002. škola je preimenovana u OŠ Dr. Ivan Novak Macinec. U svom sastavu ima i Područnu školu u Gornjem Hrašćanu.

« Prosinac 2020 »